O Prométheovi se podle řecké mytologie traduje, že přinesl z Olympu lidem tolik potřebný, v té době vzácný oheň. Alexander Fleming v roce 1928 náhodou objevil plíseň s antibiotickými účinky – penicilin. Bill Gates přišel s revolučním operačním systémem, který usnadnil masovou adopci počítačů.
Satoshi Nakamoto vyvinul nejvýznamnější decentralizovanou internetovou open source (s otevřeným kódem) platební síť, jejíž měnou je bitcoin. Open source software je software s kódem, který můžete číst, víte jak je program naprogramován / napsán a současně to taky znamená, že můžete kód vzít a libovolně použít dál. Nikdo si nedělá peněžní ani jiný nárok na kód a dává ho volně k užívání.
Na vývoji spolupracoval s několika odborníky v oblasti IT a sbíral tolik potřebná data pro realizaci takto významného projektu.
Dobře, ale kdo to ten Satoshi vlastně je a co o něm víme? Satoshi Nakamoto je pseudonym, tajná přezdívka člověka nebo skupiny osob. Kdyby byla známá jeho identita, asi by se stal jednou z nejznámějších japonských osobností století a pravděpodobným vítězem ankety „Největší Japonec.“ Nabízí se otázka, proč chtěl a chce tento „člověk“ zůstat v anonymitě.
Důvodů je jistě více.
Pakliže je někdo spojován s úspěšným projektem, automaticky je “na očích“, když k tomu přidáte novou inovativní měnu (vzácné aktivum) která je lákadlem a zároveň hrozbou sama o sobě, tak není co řešit.
V začátcích bitcoinu by se jakákoliv zmínka o platidlu budoucnosti zřejmě nesetkala s širším pochopením a podporou ze strany systému a nastavení společnosti. Chtělo to čas a klid na práci. Bitcoin byl v té době velmi křehký a jemný projekt. Jak vznikl, tak stejně mohl záhy zaniknout i díky špatně požitelné publicitě.
Nakamoto si velice dobře uvědomoval, že vliv jakékoliv centrální autority na měnu jako takovou dříve či později nejspíš přivodí její výrazné problémy nebo rovnou pád. Je jedno, jestli jste centrální banka, padělatel, politik nebo stojíte v počátku měnového projektu jako tvůrce. Lákadlo ovlivňovat peníze a měnu je příliš silné na to, než aby se mu dalo dlouhodobě odolávat.
Satoshi tento problém vyřešil částečně svojí anonymitou a také tím, že dal této platební síti předem daná základní pravidla, která nikdo v budoucnu ani on sám měnit nemůže. Samozřejmě bitcoin se dá inovovat a vyvíjet. Dají se na něm implementovat nové postupy a ozkoušené technologie, ale základní podstatu měnit nelze.
Narodil se v roce 1975 (dle svého tvrzení). Je pravděpodobně britského, či amerického původu. Prohlašuje se za takzvaného Cypherpunkera.
Životní styl a víra čerpající ze sci-fi. Pankáči budoucnosti věří v propojení nových futuristických technologií, prosazení obyčejných lidí, myšlenek, konceptů, které povedou k oslabení zažitých nefunkčních systémových struktur. Prostě věří v prosazení malého, obyčejného člověka a názoru oproti “shnilému systému a korporátu“.
Jeho rodiče zásadně postihla ekonomická krize v roce 1997. Byli propuštěni z práce. Kolem roku 2000 Nakamoto podporuje politické aktivisty přes anonymní sdílení souborů využitím Steganografie (šifrovací vědní obor).
Otec bitcoinu vydává v roce 2008 tzv. White paper. Je to taková bitcoinová bible či příručka. V roce 2010 se začíná stahovat z dění okolo bitcoinu. Má reálnou obavu o odhalení své pravé identity vládní agendou.
To by mělo devastující účinky na nejznámější kryptoměnu a ostatní virtuální projekty, jaké známe dnes. Jedna z posledních aktivit této tajemné persony je z roku 2013. Poté se odmlčuje a přestává komunikovat.
Jakoby se po něm slehla zem. Rád bych zde zmínil ještě jednu zajímavost. Udává se, že Satoshi vytěžil přibližně 1000 000 BTC. Tato suma virtuálních mincí je při dnešním kurzu astronomická. První, co mě napadlo, bylo, jak by asi vypadala situace na trhu, kdyby se tyto mince dostaly do oběhu.
Určitě by to vyvolalo paniku. Možný propad ceny by byl zcela reálný a dost výrazný. Myslím si však, že toto se nestane a mince budou “ztraceny“ navždy.
Byl programátor, kryptograf, cypherpunker a zastánce digitálního soukromí. Sestavil první digitální hotovostní systém fungující na systému Profe of Work. V překladu důkaz o práci. Kdy vykonavatel (těžař) prostřednictvím výpočetního výkonu (práce) dokazuje hodnotu a zajišťuje bezpečnost dané kryptoměny a celé sítě. PoW je funkce, na které funguje i bitcoin a některé další kryptoměny.
Harold se zapsal do historie tím, že obdržel první zaznamenanou transakci v bitcoinové síti 10 BTC . Stalo se 12.1. 2009. Mimochodem dnes velmi zajímavá suma cca 600 000 USD. Trpěl amyotrofickou laterální sklerózou. V roce 2014 byl na vlastní žádost uveden do kryogenního spánku, v přesvědčení o nalezení léku na jeho chorobu v brzké budoucnosti. Některé zdroje uvádějí jeho smrt v srpnu tohoto roku.
Počítačový vědec, právník a kryptograf. Soukromých informací o této významné personě mnoho není, střežení citlivých dat zřejmě patří v Nickových životních prioritách velmi vysoko. Jeho odborné publikace a činnosti v oblasti kryptografie jsou ovšem zcela zásadního rázu.
Objevil a zveřejnil první práce o takzvaných Smart kontraktech. Datoval se rok 1996. Chytré kontrakty jsou mimořádně důležité pro fungování sítí, jako je třeba ETHEREUM. Soubor inteligentních smluv, právních řádů v digitálním kabátu.
Základní myšlenkou inteligentních smluv je, že do hardwaru a softwaru, s nimiž obchodujeme, lze začlenit mnoho typů smluvních doložek (jako jsou zádržná práva, záruky, vymezení vlastnických práv atd.). Takovým způsobem, že porušení smlouvy je pro pachatele nákladné (je-li to žádoucí, někdy i prohibitivní).
Nick Szabo 1996
Szabo je také tvůrce projektu představeném v roce 1998. Bit Gold je jedním z prvních pokusů o vytvoření digitální měny dle pevně stanovených pravidel, jaká známe u dnešních kryptoměn.
• Použití decentralizované struktury.
• Jasné zaměření na ochranu soukromí.
• Využití kryptografie.
• Doklad o pracovních funkcích.
Rodným jménem Satoshi Nakamoto by nejspíš vedl obyčejný život tuctového Američana asijského původu nebýt „malého, nevinného článku“ v časopisu Newsweek.
Tato událost mu nejspíše změnila život, začal hon na Doriana a jeho rodinu.
Popularita Nakamota určitě netěšila a opravdové stopy, že by to mohl být pravý Sathoshi, nejsou vůbec zřejmé.
Snad určité vodítko by mohlo být v jeho pracovním odvětví. Živil se jako odborník v oblasti zabezpečovacích systému. Ještě je potřeba zmínit Dorianovo bydliště. Respektive jeho lokaci, která se nachází v oblasti Los Angels jen pár bloků od Hala Finneyho.
Náhoda, nebo souvislost?
51 letý podnikatel a počítačový odborník se v roce 2016 přihlásil k autorství bitcoinu. Bohužel si myslím, že W. Craigh opravdovým Satoshim není. Je možné že pravého znal, nebo si je tak jist tím, že argumenty , které předložil, obstojí. Osobně si myslím, že reálný autor bitcoinu by se takhle veřejně sám neodhalil.
V kryptoměnové komunitě je znám hanlivě jako FAKETOSHI, což je za mě dostatečně vypovídající. Nutno ještě zmínit jeho zasazení na odštěp z originálního bitcoinu tzv. forku na bitcoin cash. Toto se událo v roce 2017 a majitelé originálních BTC dostali tímto odštěpem možnost vlastnit v té době zcela novou kryptoměnu bitcoin cash (BTCH) v identickém množství, odpovídajícím množství již vlastněních originálních bitcoinů, a to zcela zdarma.
Mezi dalšími kandidáty na otce bitcoinu bych ještě rád uvedl jména jako:
Adam Back, Elon Musk, Paulem Le Rouxem atd…
Dovolím si zaspekulovat. Myslím, že to byla skupina maximálně několika jednotek lidí, nebo jen jeden. Mohl to Být Nick Szabo společně s Halem Finneym. Ti k tomu měli dle mého názoru nejblíže. Jako inspirace mohl sloužit Dorian Nakamoto. Je mi podezřelé Finneyho odmlčení se v roce 2013 a jeho prohraný boj s chorobou v roce 2014, ale to není důležité!
Důležité je, že Satoshi může být každý z nás. Můžeme se společně podílet a spravovat Satoshiho odkaz. Podílet se na větší bezpečnosti kryptoměnových sítí. Zlepšovat jejich funkce a podporovat nové vznikající projekty, které se mohou stát některou z budoucích měn nebo jinak pozitivně ovlivňovat naše životy. Stojíme na prahu bližšího a detailnějšího poznání a zkoumání vesmíru, osídlování Marsu.
Kdo ví, třeba budeme nějaké to krypto ve vesmírných dobrodružstvích potřebovat.
Takže kryptu zdar.