V pondělí 9.5. 2022 se stala poměrně nečekaná událost. Ano, žijeme v nejisté, turbulentní době, která se vyznačuje výraznou volatilitou (čili výraznými výkyvy na cenách různých investičních aktiv). Nejednomu investorovi i hodlerovi se možná rozklepala kolena a pod tlakem trhu možná prodával ve ztrátě. Kdoví. Osobně si myslím, že i když se pohybujeme v takto nejistých časech, nikdo přesně neví, co se může na trzích stát.
Úvahy typu „Počkám až to spadne ještě více a pak možná dokoupím“ nejsou podle mě zcela správné. Jedno z nejlepších řešení, které se nabízí, jsou postupné a pravidelné nákupy a dokupy investic, kterým dlouhodobě věříme a které máme zmapované.
Lehko se to říká, ale když vám vaše oblíbené aktivum, kryptoměna nebo akcie spadne o dvojciferné hodnoty, každým to zacloumá. Obvzláště s člověkem, který na podobné propady není příliš připraven nebo tyto dumpy na trzích zažívá poprvé. Dobré je chvilku si počkat. Uklidnit se. Podle sociální sítě boháté na informace např. Twitter zjistit alespoň základní informace o tom, co se s daným oblíbeným coinem (akcií) vlastně děje.
Jde především o to, abychom v těchto nejistých dnech (v Bearmarketu) nebyli přeexponovaní (mít v tom hodně peněz-fiatu) v aktivech typu shitcoinů jako např. Dodgecoin, Shiba Inu, Cardano nebo akciích typu Netflix. Dokupovat klidně ano, ale za rozumné částky, o které když přijdete, bude mít rodina přístí měsíc co jíst. Prostě když padají trhy, stává se, že altcoiny jednoduše padají více než „stabilnější kryptoměny“ typu Bitcoin, Ethereum.
Tudíž může dávat smysl v očekávaní budoucích nejistot „schovat se“ do těchto asetů a prečkat v nich nejhorší období.
Ano, tento bod musím vypíchnout. Nebud lhát, existuje určitá šance, že o své fiatové prostředky (koruny) můžete při splnění určitých podmínek příjít úplně. Vaše burza, kde držíte krypto vám ho jednoduše zablokuje nebo bude napadena a vaše prostředky se jednoduše vypaří. Tento problém řeší určitě významně HW peněženka typu Trezor apod.
Také se vám mohlo stát, že jste investovali do projektu typu Terra Luna a ten padnul skoro na nulu a
důvěra je pryč. Je to prakticky mrtvý projekt, který byl ještě nedávno v top 10 kryptoměn podle Coinmarketcapu.
Vím, někdy je těžké vyjít s penězi ve slabších měsících nebo když Vás potkají neočekávané výdaje. Člověk je rád, že poplatí složenky, zaplatí drahé nájmy a energie, jídlo a zbyde mu už jen pár „stovek“. Pakliže se podaří něco ušetřit a jsou to peníze navíc, je možná dobré popřemýšlet nad dokupem aktiv ve slevě.
Právě pro tyto případy je volná „naspořená hotovost“ přímo k nezaplacení.
Jednoduše, když vím, že něco co má pro mě hodnotu se propadlo o 50 a více procent od předchozích maxim, tak může být zrovna ten správný čas pro dokup. V případě, že v daném projektu nebo akcii ještě nemám žádnou pozici, myslím, že je právě vhodné období pro to si ji začít postupně vytvářet. Ideálně třeba postupnými nákupy ve formě DCA.
Někdy je prostě zapotřebí se zamyslet a zbavit se slabších kusů v portfóliu. Je dobré vyhodnotit, co mi dává ještě smysl držet a co už z dlouhodobějšího hlediska smysl ztrácí. Někdy se prostě vyplatí zbavit se aktiv třeba i v menší ztrátě, tak abychom vybrané prostředky mohli reinvestovat jinde. Menší ztráta na projektech, které z nějakých důvodů ztrácejí na důvěře a ubývají jim způsoby využití (nebo tam žádné nejsou), je dobré opustit. Získané prostředky se pak využijí jinde.
Vždy je dobré si udělat vlastní průzkumy a věřit hlavně sám sobě. Pak i když učiníte špatná rozhodnutí, nebudou vás tolik mrzet. Jde o to, že když trhy padají, nabízí vlastně i nové příležitosti. Není špatné začínat níže a postupně šplhat vzhůru. Je dobré se zamyslet i nad tím, jaké investiční produkty vám dávají smysl a hlavně jaké tu budou za 5, 10 i více let, protože každá sranda může někdy skončit.
Jsou určité pomocné indikátory, které je dobré sledovat, ale rozhodnutí vstoupit či vystoupit z trhů je na každém z nás. Proto good luck a nebojte se riskovat, získat ani ztratit, v životě jsou důležitější věci než strach z pádu bitcoinu.
Tento článek není finanční radou, ani doporučením. Vyjadřuje pouze subjektivní pohled autora na situaci. Má úkol pouze informativní.