Jak nás ovlivňuje inflace a deflace? Co na to kryptoměny? Máme se bát?

Jak jste mnozí jistě postřehli, poslední měsíce se zvedla vlna inflace. Nešlo si nevšimnout prudkého nárůstu cen zboží a některých služeb. Hodně skloňovaným tématem posledních dní jsou silně rostoucí ceny ve stavebnictví, spotřebním odvětví a také některého technologického materiálu.

Lidé, kteří aktuálně přestavují či renovují své příbytky, se potýkají s mnohými problémy, vedle čekání na povolení stavebních úřadů se museli obrnit nadměrnou trpělivostí a zvyknout si na neustále zvyšující se ceny prakticky všeho. Jak z toho ven?
Pojďme si prvně zjednodušeně popsat, co inflace a deflace vlastně znamenají.

Inflace

Je jev v tržním hospodářství, kdy zboží a služby zdražují obecně ne pouze v jednotlivých případech. Inflace je nejčastěji spojována s přílivem nově vytištěných peněz do ekonomiky.


Řekněme, že za 1000 Kč si za rok budeme moci koupit zboží a služeb méně, než kdybychom tu „tisícovku“ chtěli utratit třeba hned.
V ČR se inflace aktuálně pohybuje oficiálně mezi 3-4 % ročně. Neoficiálně by tato hodnota měla být vyšší. V USA se spekuluje o 12%

Někteří lidé mohou namítnout, že se nejedná o žádné rapidní zdražení. Když se ale na tuto situaci podíváme v horizontu 10ti let, zjistíme, že při stávajícím inflačním trendu se nám při úsporách 100 000 Kč koruna znehodnotí o 30 – 40 %. Což je ve výsledku ztráta 30 000 – 40 000 Kč.

Ne, nedělám si legraci. Ano, je to třetina vašich naspořených peněz. V důsledku to znamená, že čím vyšší úspory, tím vyšší ztráta, a to za předpokladu, že své úspory necháváte ležet volně na vašem běžném účtu a žádným způsobem se je nesnažíte progresivněji úročit investicemi, abyste se před inflací aspoň v malé míře ochránili.

Zdroj: ČSÚ

Deflace

Jak už samotný název napovídá, jedná se o opak inflace. Při deflaci dochází k poklesu cen v ekonomice. Zboží a služby se zlevňují a jsou dostupnější. Uveďme si to na příkladu:

O bitcoinu se říká, že je to deflační měna. Proč? Bitcoin představuje měnu, ve které počet jednotek v oběhu s postupujícím časem klesá a jelikož je jeho nabídka omezenější, tak jsou bitcoiny i vzácnější.

Je to proto, že bitcoinů je konečné množství 21 000 000 mincí. Některé jsou dokonce už navždy ztracené. Bitcoinů proto bude reálně v oběhu daleko méně.

Udává se, že až 3 000 000 mincí se již déle jak 5 let nepohnulo. Může to být způsobeno náhlými úmrtími lidí (kdy zemřelý nestihl třeba předat svůj privátní klíč ke své peněžence) nebo ztrátami či odcizením bitcoinu. Tudíž můžeme s jistotou říct, že díky těmto navždy ztraceným nepohyblivým mincím bude celkový počet bitcoinů, které jsou v oběhu, časem opravdu ubývat.

Vezměte si, že vlivem deflace by vám mohla zlevnit například dovolená. Bohužel při trvalém působení deflačních jevů dochází i ke zvyšování nezaměstnanosti, snižování platů zaměstnanců a někdy i k propouštění. Což jsou samozřejmě nepříjemné negativní vedlejší vlivy deflace, na které by obchodníci, firmy i stát museli reagovat.

Co to znamená? Měli bychom se bát?

Jestli je horší inflace nebo deflace, na toto nedokážu s určitostí odpovědět. Nejsem vystudovaný ekonom. Logika věcí mi říká, že nadměrná inflace je špatná a pro obyčejného, průměrně vydělávajícího člověka to znamená pouze ztrátu těžce vydělaných fiatových peněz.

Co se deflace ve fiatovém ekonomickém systému týká, z nějakého krátkodobého pohledu je to OK, ale při dlouhodobějším stavu by se to určitě negativně promítlo do života spousty z nás.

Třeba u bitcoinu a některých dalších kryptoměn disponujících deflačními prvky to vidím jako určitou výhodu. V poslední době se dost mluví i o ethereu a spalování části mincí tohoto Blockchainu ve vylepšení zvaném London Hardfork.

Tato implementace ještě není zařazena, ale její čas se blíží mílovými kroky. Jestli tento prvek ethereové síti pomůže, ukáže až čas. Na bitcoinu se zdá, že funguje dobře.

Co to udělá s naším portfoliem?

To záleží. Směr celého trhu kryptoměn určuje právě bitcoin, protože když padá on, padá celý market a naopak, když roste, roste cena i dalším kryptoměnám. Celý kryptomarket je ještě na počátcích slibně se vyvíjející masové adopce.

Stále je relativně příznivé období k investování, takže i naše portfolio, ať už se skládá „jakkoliv“, by mělo vždy obsahovat majoritní část bitcoinu a pak klidně i nějaké ostatní kryptoměny (altcoiny) zastoupené v rozumné míře. Můžeme se domnívat, že i díky deflační povaze bitcoinu a omezeném množství BTC mincí, půjde jeho fiatová hodnota nahoru spolu s postupujícím časem a s ním se svezou i ostatní kryptoměny (altcoiny)

Myslím si, že ten, kdo neinvestuje, postupně bude přihlížet ztrátě svého nebo rodinného majetku. Je přitom tolik možností, kam investovat, ať jsou to drahé kovy, komodity, nemovitosti anebo KRYPTOMĚNY
Za mě je to jednoznačná volba. Takže kryptu zdar.

Toto není žádná investiční rada, měli byste si vždy utvořit svůj vlastní průzkum a investovat jen tolik prostředků, o které si můžete dovolit přijít.

Věřím, že KRYPTO v sobě ukrývá kromě investičních příležitostí i svobodu, technologický vývoj a netušené příležitosti. Buď při tom i ty.Více informací o mně najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Přemýšleli jste někdy co to jsou kryptoměny a jak fungují? Mají nějaký smysl a význam?Odpovědi a ještě něco navíc naleznete uvnitř ebooku.
  • Nejnovější články
  • Kategorie